CZAS NIEZŁOMNYCH

W dniu 1 marca 2019 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej organizuje finał I POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci pod hasłem „Nie jesteśmy żadną bandą”. Konkurs skierowany jest do młodzieży z klas VII i VIII szkoły podstawowej, klas III gimnazjum oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej przy wsparciu działającego przy szkole Stowarzyszenia Absolwentów i Fundacji im. Gen. Józefa Bema przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej. Cele konkursu to m.in. popularyzacja wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej, zachęcanie uczniów do czytelnictwa i pogłębiania wiedzy oraz analizy tekstów historycznych, wzbogacenie wiedzy historycznej uczniów o nieznane wcześniej treści oraz uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego 1 marca. Konkurs jest dwuetapowy – etap szkolny zakończył się 15 lutego, a 1 marca o godz. 10.00, w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej rozpocznie się finał powiatowy. Wystąpią w nim przedstawiciele 12 szkół z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesia, Szczytnej, Jugowa, Lądka Zdroju i Pławnicy. Będzie on wzorowany na formule „Wielkich Testów” organizowanych w TVP – uczniowie będą parami odpowiadać za pomocą pilotów na pytania testowe – liczyć się będzie prawidłowa odpowiedź oraz szybkość jej udzielenia. Po 3 drużyny w każdej kategorii, które wykażą się najlepszą wiedzą i refleksem awansują do ścisłego finału.

Zmagania konkursowe poprzedzi otwarcie wystawy „Czas Wyklętych” ze zbiorów IPN. Natomiast o godz. 12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej uczestnicy konkursu, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz zaproszeni goście będą mogli obejrzeć spektakl słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym, przygotowany przez uczniów i nauczycieli, po którym nastąpi wręczanie nagród. Fundatorami nagród w konkursie są: Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Dolnośląski Kurator Oświaty, Fundacji im. Gen. Józefa Bema przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej, Gmina Bystrzyca Kłodzka, natomiast Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej zakupiło stroje dla uczniów biorących udział w spektaklu. Ponadto konkurs został objęty patronatem Senatora RP Aleksandra Szweda, ordynariusza diecezji świdnickiej ks. bp. Ignacego Deca, Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy, natomiast opiekę medialną przyjęły TVP 3 Wrocław, Nasz Dziennik, Wiadomości Bystrzyckie, portal DKL 24.

Inicjatywa zorganizowania konkursu wyszła od dyrektora szkoły Pawła Popiela, a przygotowaniami zajęli się nauczyciele historii: Marta Ankowska, Jacek Biniek, Łukasz Puchalski, Norbert Ryznar i Rafał Marek – wicedyrektor szkoły. Za obsługę techniczną finału odpowiada informatyk – Waldemar Jacuk, a przedstawienie przygotowała z uczniami Emilia Idzi-Ważgint