Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się wiecej.

Program doradztwa zawodowego w SP 1 w Bystrzycy Kłodzkiej

Zajęcia online są krótkie, jednak pozwolą zastanowić się na tym, jacy jesteśmy.

Temat 1: Zainteresowania

Obejrzyj filmiki, które zainspirują Cię do samopoznania.

W pierwszym dowiesz się, na co zwrócić uwagę, uzyskać odpowiedzi na pytanie: jaki jestem? Kolejny podpowie, czym są zainteresowania.https://www.youtube.com/watch?v=4gp_EQ7F_bohttps://www.youtube.com/watch?v=tRwvykWkp74Zastanów się najpierw sam, a później porozmawiaj z rodzicami, rodzeństwem i odpowiedz na kilka pytań:
Czym się interesuję?
Co lubię robić?
Co budzi moje pasje?
Za nic na świecie nie zrezygnuję z…
Co sprawia mi przyjemność?
Chcę osiągnąć…
Cenię u siebie…
Osiągam sukcesy w…

YouTubeJaki jestem? Oto jest pytanie? (odcinek 5)ORE – kształcenie zawodowe | 213.3K views | 8 years agoJaki jestem? Oto jest pytanie? (odcinek 5)

 

Do czego jest potrzebna samoocena? Film powstał w ramach projektu „EDUKACJA DLA PRACY” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet I…

Temat 2: Cechy charakteru http://www.poradniamielec.pl/poradnictwo-zawodowe/informacje-dla-uczniow/poznaje-siebie/cechy-charakteru/ W wyborze zawodu bardzo ważnym elementem jest określenie własnych cech charakteru, osobowości. Poznajemy je, obserwując nasze podejście do samego siebie, do pracy i do innych ludzi. Przejawiają się one w naszym zachowaniu i czynnościach, które na co dzień wykonujemy.
Warto wiedzieć, że pozytywne cechy charakteru są wskazane w wykonywaniu każdego zawodu, ale są zawody, gdzie są bezwzględnie konieczne. Cechy charakteru określają zachowanie się człowieka i jednocześnie różnicują ludzi. W analizowaniu cech osobowości ważny jest także Twój stosunek do samego siebie. Jak oceniasz siebie? Czy próbujesz realnie oceniać swoje możliwości, widząc własne zalety i wady?
Oto lista przykładowych cech charakteru/ osobowości:
komunikatywność, odpowiedzialność, uczciwość, punktualność, chęć pomagania innym, wrażliwość, uważne słuchanie, szybka adaptacja, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, skuteczne przekonywanie, dokładność i precyzja, spostrzegawczość, skuteczne działanie, myślenie przyczynowo – skutkowe, przewidywanie ryzyka, prawdomówność, posłuszeństwo, dokładne wykonywanie poleceń, dociekliwość, wytrwałość, empatia, obowiązkowość, opiekuńczość, uczynność, rzetelność, pewność siebie, staranność, zdecydowanie w podejmowaniu decyzji, troskliwość, operatywność, dążenie do celu, stanowczość, tolerancja, konsekwencja , poczucie humoru, takt, okazywanie szacunku innym, wnikliwa obserwacja, kreatywność, cierpliwość, szybkie podejmowanie decyzji, szybkie działanie, radzenie sobie ze stresem, pracowitość, logiczne wnioskowanie, otwartość, porządek i czystość, łagodność, wyobraźnia, długa koncentracja, zdyscyplinowanie, odwaga, spokój i opanowanie, przedsiębiorczość, praktyczność, śmiałość, serdeczność, czułość, lojalność.
Wiadomości pochodzą ze strony podanej powyżej PPP w Mielcu.
Samodzielnie, a następnie z najbliższymi, zastanów się nad własnymi cechami- zacznij od tych pozytywnych np. jestem zdecydowany, szybko podejmuję decyzję, a później zastanów się nad zmianą jakich cech negatywnych w Twoim charakterze należy popracować…

Cechy charakteru : Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Mielec

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Mielec

Temat 3: Umiejętności
Każdy z nas posiada inne umiejętności, dlatego w niektórych zadaniach radzimy sobie świetnie, a podczas innych oczekujemy pomocy… Podczas tych zajęć możemy wcielić się w kilka ról i postarać się określić, jakie umiejętności będą nam niezbędne do wykonania konkretnych zadań.
1.Jakie umiejętności są potrzebne, aby:
-zorganizować przyjęcie urodzinowe?
-dobrze grać w koszykówkę?
-przejść szlakiem przez góry?
Dobrze byłoby połączyć się online na Teamsie z innymi osobami z klasy i zespołowo/grupowo odpowiedzieć na te pytania. Każdy z nas zwraca uwagę na inne elementy, więc współpraca jest wskazana.
Przykładowe odpowiedzi do ostatniego zadania:
-organizacja czasu, aby w określonym dniu zakończyć wyprawę…
-umiejętność planowania- trzeba wybrać szlak, miejsce noclegowe itd.
-orientacja w terenie- ważna, jeśli nie znamy miejsca, do którego planujemy dotrzeć…
-podejmowanie decyzji, czy damy radę dalej pójść, czy odpoczywamy…
-umiejętność obserwacji np. zmian pogodowych;
-szybkie reagowanie w trudnych warunkach…
To kilka przykładowych umiejętności. Może macie inne propozycje???

Temat 4: Wartości
Czym jest wartość? Wysłuchaj piosenki i zastanów się, jakie wartości są najważniejsze dla wykonawcy? Miłość, pieniądze, rodzina?
https://www.youtube.com/watch?v=RLQ52RKEAzI
Żyjemy w świecie wielu sprzecznych wskazań i przeciwstawnych wartości, trudnych nie tylko dla młodzieży. Jak poruszać się w gąszczu różnych ludzkich spraw i interesów, by dobrze przeżyć życie? I co to znaczy – dobrze? Czy być człowiekiem uczciwym, czy człowiekiem sukcesu – za każdą cenę? Cci. Może macie inne propozycje???
zy mądrość polega na tym, by postępować przyzwoicie i z szacunkiem, czy żeby nie dać się złapać na przekrętach? Być skromnym – czy popularnym, uczciwym – czy skutecznym? Opcje te bywają czasem nie do pogodzenia.
Wielu młodych ludzi gubi się, nie dostając jasnych wskazówek i jednoznacznych przykładów. Metodą prób i błędów – często bolesnych i pozostawiających trwałe szkody – starają się realizować swoje cele i rozpaczliwie szukają jakiegoś klucza do właściwych wyborów. Czy taki istnieje?
Jeśli masz ochotę przeczytać artykuł w całości, znajdziesz go poniżej:
Źródło: https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/jak-mowic-o-wartosciach-scenariusze-lekcji• Szacunek;
• Uczciwość;
• Przyjaźń;
• Odpowiedzialność;
• Odwaga;
• Samodyscyplina;
• Sprawiedliwość;
• Miłość;
• Optymizm;
• Solidarność;
• Przyzwoitość;
• Wolność;
• Życzliwość;
• Mądrość;
• Rodzina.
To kilka propozycji. Może masz inne? Wiele osób różni się w określeniu, co jest dla nich ważne. Nie oceniamy, staramy się zrozumieć, jakie wartości są dla nas istotne. Postępowanie zgodne z nimi jest bardzo ważne, musimy też być tolerancyjni- nie każdy człowiek będzie uznawał to samo…

Epis DYM KNF – Pozytywne wartości

Temat 5: Wiedza Określ, jakie znaczenie ma wiedza w życiu człowieka? Co, a może kto może być źródłem wiedzy? Jakie są zasoby Twojej wiedzy? Czy są dziedziny, w których masz większą wiedzę? Poniżej encyklopedyczne wyjaśnienie tego terminu: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3995573/wiedza.html Czy wiedza jest dla Ciebie ważna? Skąd czerpiesz wiedzę i informacje? Co jest potrzebne w życiu, aby przewidywać konsekwencje podejmowanych wyborów? Czy myślisz, że bez szkoły byłoby łatwiej opanować wiedzę na różne tematy? Skorzystaj z linku i wejdź na mapę karier- dowiedz się informacji o różnych zawodach: https://mapakarier.org/ Zadaniem tych zajęć jest połączenie wiadomości o sobie z wiedza o zawodach- już za rok czeka Cię wybór szkoły ponadpodstawowej, określenie ścieżki rozwoju zawodowego. Może myślisz o czymś konkretnym? A może chcesz poznać zawody przyszłości? Zachęcam do poznania zasobów mapy karier- kliknij w pokaż ścieżki i wybierz te opcje, które Cię interesują. Na pasku możesz wybrać płeć, branże czy zawody.wiedza – Encyklopedia PWN – źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzyInternetowa encyklopedia PWN – zawierająca ok. 200 tysięcy artykułów, haseł, ilustracji, kalendariów, tabel ze stale aktualizowanej bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN – to najlepsze źr…encyklopedia.pwn.pl

<https://teams.microsoft.com/l/message/19:0NMjdU_QphQxc7eEJSzTjw116c_O22yt1WbYjSfjSho1@thread.tacv2/1637851886790?tenantId=64a9c247-534a-442b-a667-f5245f28d1a3&amp;groupId=d8edfabe-0d8a-4ea2-ac3d-38a9e4a1af0e&amp;parentMessageId=1637851886790&amp;teamName=Materiały doradztwo zawodowe&amp;channelName=Ogólny&amp;createdTime=1637851886790>

wiedza – Encyklopedia PWN – źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy

Internetowa encyklopedia PWN – zawierająca ok. 200 tysięcy artykułów, haseł, ilustracji, kalendariów, tabel ze stale aktualizowanej bazy encyklopedycznej Wydawnictwa Naukowego PWN – to najlepsze źr…

Temat 6: Test na lewą i prawą półkulę i sposób uczenia się
Każdy z nas inaczej się uczy i przyswaja wiadomości. Jesteś kinestetykiem, a może wzrokowcem? Lubisz chaos wokół siebie, a może porządkujesz wszystko? Rozwiąż testy i postaraj się wykorzystać tę wiedzę podczas nauki
https://tropicieletalentow.pl/wp-content/uploads/2019/03/test-prawa-lewa.pdf
http://www.kkjagiellonczyk.pl/Dokumenty/Rodzice/Kwestionariusz_stylu_uczenia_sie.pdf
Tutaj znajdziesz przydatne informacje- najważniejsze wiadomości zostały umieszczone poniżej linku.
http://praktyczna-psychologia.blogspot.com/2016/06/style-uczenia-sie-wzrokowiec-suchowiec.html
WZROKOWIEC
Jak sama nazwa wskazuje, dla wzrokowca najważniejszym zmysłem jest wzrok. Najlepiej przyswaja i zapamiętuje obrazy. Jeśli zdarza ci się na sprawdzianie czy kolokwium, że pamiętasz stronę, wiesz, jakie obrazki się tam znajdowały i gdzie jest umiejscowiona interesująca cię informacja, ale za nic nie możesz sobie przypomnieć, co tam było napisane, to bardzo prawdopodobne, że jesteś wzrokowcem. Niestety zapamiętałeś obraz danego skrawka wiedzy, a nie jej przekaz. Trzeba nad tym popracować…
Wzrokowcowi pomagają w nauce:
• kolorowe notatki,
• wykresy,
• wypunktowania,
• prezentacje,
• podkreślenia najważniejszych informacji,
• schludny wygląd notatek,
• tworzenie map myśli lub rysowanie skojarzeń,
• porządek na biurku.
Jako że wzrokowcy najlepiej zapamiętują obrazy, powinni tworzyć sobie wyobrażenia i wykorzystywać pomoce wizualne. Przepisywanie notatek lub rozrysowanie niektórych rzeczy może pomóc w lepszym przyswojeniu materiału, a jeśli temat jest abstrakcyjny, to warto chociaż zapamiętywać obrazy zapisanych słów (np. w różnych kolorach, czcionkach, z jakimiś efektami).
SŁUCHOWIEC
Najważniejszym zmysłem dla słuchowca jest, rzecz jasna, słuch. Jeśli należysz do tej kategorii, koniecznie powinieneś chodzić na wykłady, ponieważ najwięcej z nich wyniesiesz. Nie przepisuj notatek z prezentacji, zamiast tego skup się na słowach wykładowcy, dzięki temu zanotujesz najważniejsze rzeczy, które potem przypomnisz sobie podczas nauki.
Przydatne mogą się okazać:
• wypunktowania,
• tabele,
• prawidłowo posegregowane i schludne notatki,
• nagrane podcasty (zaraz po wykładzie przeczytaj notatki i rozszerz o informacje, które jeszcze pamiętasz się z zajęć – możesz je potem odsłuchiwać w drodze na zajęcia, aby utrwalić wiedzę),
• czytanie notatek na głos,
• cisza lub nierozpraszająca muzyka,
• dyskusje na tematy poruszane na wykładach,
• wspólna nauka,
• porządek na biurku.
Słuchowiec potrzebuje ciszy i spokoju, gdy uczy się samodzielnie, więc wykluczone jest nawet bierne słuchanie audycji radiowych czy oglądanie telewizji (bierne czyli takie, gdzie telewizor jest włączony w innym pokoju, ale dźwięki wciąż dochodzą do uczącego się). Jeśli muzyka, to tylko taka, która nie będzie rozpraszać – najlepiej instrumentalna lub w obcym języku, żeby nie kusiło podśpiewywanie pod nosem. Oprócz tego warto przepisywać notatki, dyktując sobie treści na głos. Słuchowcy powinni trzymać się razem i stworzyć grupy dyskusyjne, w których mogliby zadawać sobie pytania i wspólnie na nie odpowiadać. Dzięki temu dużo lepiej i szybciej przyswoją materiał.
KINESTETYK
Kinestetycy skupiają się na odczuciach i wrażeniach, jakie niosą ze sobą różne bodźce. W związku z tym bardzo często stosują zmysł dotyku, lubią pozostawać w ruchu i eksperymentować. Jeśli twoi znajomi twierdzą, że wykłady są genialne, a ty masz problem, żeby na nich nie zasnąć z nudów, to bardzo prawdopodobne, że jesteś kinestetykiem. Spróbuj skupić się na wykładowcy i zapamiętywać to, co mówi, na podstawie jego gestów lub sposobu chodzenia. Staraj się wczuć w dane zagadnienie i wyrobić własne zdanie na ten temat. Jeśli stworzysz sobie pewne wrażenia, to później będzie ci łatwiej ponownie je przywołać.

Kinestetykom pomaga w nauce:
• ruch, np. chodzenie lub gestykulowanie podczas nauki,
• przeprowadzanie eksperymentów (jeśli jesteś na kierunku humanistycznym lub społecznym, możesz przeprowadzać imitacje badań naukowych i np. pytać ludzi o ich zdanie, wrażenia, o to jak się czują w związku z jakimś zagadnieniem),
• praktyczne doświadczanie,
• bezpośrednia aktywność i zaangażowanie w zajęcia (szczególnie dobre są zajęcia warsztatowe),
• opisywanie (zamiast wypunktowań lub definicji),
• trzymanie rzeczy w swoim bliskim otoczeniu,
• wygodne krzesło,
• przyjemne otoczenie (ciepłe, z dostępem do świeżego powietrza, z dobrym oświetleniem).

Temat 7: Warunki indywidualne Określ swoje mocne strony- np. jesteś optymistą, sportowcem itd. Wypisz jak najwięcej cech, które sprawiają, że jesteś niepowtarzalny! Zapytaj inne osoby, jak Cię postrzegają- poproś o wymienienie TYLKO mocnych stron.
Jakie są różnice pomiędzy postrzeganiem samego siebie a oczekiwaniami społecznymi?
Czy bycie odrębną jednostką jest wartościowe, czy lepiej naśladować innych?
Jaki jesteś naprawdę?
Obejrzyj krótki filmik, a następnie…
https://www.youtube.com/watch?v=tTRvWhGRBbA
…zapisz jak najwięcej informacji, które Ciebie określają. Zdolności, zalety itd.
Pamiętaj! Wiara w siebie, samopoznanie sprawiają, że rozwijamy nasz potencjał!
…zapisz jak najwięcej informacji, które Ciebie określają. Zdolności, zalety itd.
Pamiętaj! Wiara w siebie, samopoznanie sprawiają, że rozwijamy nasz potencjał!

Podsumowanie wiedzy o sobie (odcinek 7)

Temat 8: Test uzdolnień wielorakich Gardnera
Każdy z nas jest niepowtarzalny. Często porównujemy się do innych, a przecież każdy z nas to odrębna istota, która ma dużo możliwości. Skupmy się na sobie, a później odpowiednio wykorzystajmy tę wiedzę 
Rozwiąż test na kartce. Przeczytaj uważnie każde pytanie a następnie oceń w skali 0-5 np.1-3 (raczej mam średnie zdolności manualne); 2- 5 (świetna orientacja w terenie, wyczucie kierunku) itd.
Następnie podsumuj odpowiednie pytania i podlicz punkty. Na tej podstawie określisz, jaki rodzaj inteligencji dominuje w Twoim przypadku, a nad jakim należy popracować…
Główne tezy teorii inteligencji wielorakiej:
1. Każdy z nas posiada wszystkie typy inteligencji.
2. Typy te są w różnym stopniu rozwinięte.
3. Wszystkie ze sobą współpracują i tworzą profil inteligencji.
4. Profil ten jest dynamiczny, zmienny, dlatego zmiana zachodzi w trakcie naszego rozwoju.
5. Gdy poznasz swój profil, jesteś w stanie odkryć różne możliwości.
6. Inteligencje można zawsze doskonalić i rozwijać, ponieważ nikt z nas nie rodzi się z jej określonym poziomem.
Mamy wpływ na swój rozwój i jest to bardzo ważne w odniesieniu do kreowania własnego życia, zawodu oraz przyszłości. Jak możesz rozwijać dany typ inteligencji? Poprzez określone ćwiczenia i działania, które pobudzą działanie w odpowiednim kierunku.https://cloud6p.edupage.org/cloud/TEST-INTELIGENCJI-WIELORAKIEJ.pdf?z%3Al1JsUYp1G3FOf6jwRAYuly63b2dLqxds%2FU0L67WAwppZYm%2FrUZkKVmtAE1xpXp5O

Temat 9: System szkolnictwa ponadpodstawowego https://www.ore.edu.pl/2017/01/sciezka-ksztalcenia-2/ Analiza schematu szkolnictwa. Zastanów się, co uzyskasz dzięki odpowiedniemu wyborowi szkoły ponadpodstawowej? Jakie są plusy i minusy wyboru liceum, technikum, szkoły branżowej? Wyszukaj szkoły w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania oraz te, które Cię zainteresowały: -licea; -technika; -szkoły branżowe. Zastanów się, jak może wyglądać Twoja kariera i zawód, kiedy wybierzesz liceum, technikum czy szkołę branżową? Zabaw się we wróżkę i zaprojektuj przyszłość.

Ścieżki kształcenia – Ośrodek Rozwoju Edukacji

ORE – Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej.

Temat 10: Moja wizja kariery Na podstawie poprzednich lekcji, wyników testów i wiadomości, które uzyskaliście o sobie przedstaw obraz idealnego zawodu, który chciałbyś wykonywać. Możesz skorzystać z https://mapakarier.org/ Zostawiam Cię z marzeniami. Życzę ich realizacji, wypoczynku w czasie wakacji oraz wykorzystania każdej chwili na rozwijanie siebie Doradztwo zawodowe w szkole | Mapa Karie rOdkryj bezpłatną bazę kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze na zajęcia doradztwa zawodowego w szkole – od przedszkola do matury.mapakarier.org

<https://teams.microsoft.com/l/message/19:5e5965d685e34fe6b34fec948295f076@thread.tacv2/1603973732348?tenantId=64a9c247-534a-442b-a667-f5245f28d1a3&amp;groupId=7f325785-31c4-4dbb-8715-46031fbe8ecb&amp;parentMessageId=1603973732348&amp;teamName=7a doradztwo zawodowe 20-21&amp;channelName=Ogólny&amp;createdTime=1603973732348>Doradztwo zawodowe w szkole | Mapa KarierOdkryj bezpłatną bazę kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze na zajęcia doradztwa zawodowego w szkole – od przedszkola do matury.mapakarier.org

<https://teams.microsoft.com/l/message/19:0NMjdU_QphQxc7eEJSzTjw116c_O22yt1WbYjSfjSho1@thread.tacv2/1637852086691?tenantId=64a9c247-534a-442b-a667-f5245f28d1a3&amp;groupId=d8edfabe-0d8a-4ea2-ac3d-38a9e4a1af0e&amp;parentMessageId=1637852086691&amp;teamName=Materiały doradztwo zawodowe&amp;channelName=Ogólny&amp;createdTime=1637852086691>

Odkryj bezpłatną bazę kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze na zajęcia doradztwa zawodowego w szkole – od przedszkola do matury.

Baza materiałów dla uczniów i rodziców opracowana przez Małgorzatę Błażusiak

https://view.genial.ly/61fd851a4cef72001299f418?fbclid=IwAR1EHZ-7w1q8OoSpcxjmXnbHdHLiCvQchE1WFKtFodjbycROP4qC3tYobz8

https://mapakarier.org/

Odkryj bezpłatną bazę kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze na zajęcia doradztwa zawodowego w szkole – od przedszkola do matury.

https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego/

Informator o zawodach szkolnictwa branżowego – doradztwo zawodowe

Miło nam poinformować, że Informator o zawodach szkolnictwa branżowego jest już gotowy. Informator powstał w ramach projektu Euroguidance […]

https://www.arealme.com/left-right-brain/pl/

Test na dominującą półkulę mózgu

Odpowiedz na 31 pytań przygotowanych przez psychologów, aby sprawdzić, która półkula mózgu jest u Ciebie dominująca.

Test jest darmowy i nie wymaga rejestracji!